Tottenham – Borissia Dortmund Çarşamba, 23:00

Tottenham – Borissia Dortmund

Bir yanda Premier Ligde diğer 5 büyük takımla şampiyonluk yarışı içinde olan Tottenham diğer tarafta özellikle bu sene büyük bir çıkış yakalayan ve Bundesliga da şampiyonluğu çok isteyen B.Dortmund. İki takımında zaten genel olarak büyüklüğünü satırlara dökmeye gerek yok ancak şöyle bir gerçek var ki, iki takımın karşı karşıya gelecekleri bu iki karşılaşmada nefesler kesilecek ve Çarşmaba gecesi ok yaydan çıkmış olacak.

Şampiyonlar Ligi’nde bu sene B Grubu’nda yer alan Tottenham, Barcelona, PSV Eindhoven ve İnter’in yer aldığı gruptan 2.olarak çıktı. Grubun diğer takımlarına baktığımızda zaten 3 takımdan birinin UEFA’ya gideceği net bir şekilde belliydi. Tabii bunu da takımların aralarında oynadıkları karşılaşmalar belirleyecekti. Bunun yanı sıra kendi liginde özellikle son 2 senedir önemli bir çıkış yakalayan Tottenham’ın Avrupa da adını daha yeni yeni duyurduğunu da belirtmiş olalım. Pochettino yönetiminde takım oyunu konusunda üst seviyelere çıkan takım, bir de flaş transferler yapmadan yoluna devam edince doğal olarak saygı görmeyi de haketmiş oldular ancak Avrupa da bazı karşılaşmalarda tecrübe anlamında zafiyetlerinin ortaya çıkması onları az da olsa maçın belirli bölümlerinde geriye düşürmüş oluyor. Bunu eğer kırabilirlerse o zaman bu takım tur anlamında daha da ilerileri görebilir. Bunun nedenini de spor yorumcuları genel olarak takıma uzun süredir ekstra bir oyuncunun transfer edilmemesine bağlıyorlar, ki haksız da sayılmazlar. Uzun bir süredir aynı kadrosuyla mücadele veren ve bunu ingiltere de doğru bir şekilde uygulamayı başaran takım biraz da B Grubu’nun son oynanan karşılaşmasında İnter’in kendi sahasında maçı kazanamamasından dolayı gruptan çıkmayı başardı. Bu beklenen bir durum değildi. Çünkü İnter eğer o maçtan 3 puanla ayrılmış olsa şu anda Tottenham UEFA Avrupa Ligi’nde olacaktı.

  • Tottenham son oynadığı Avrupa kupası mücadelesinden beraberlikle ayrılan taraf oldu.
  • Tottenham Şampiyonlar Ligi B Grubu’ndan 2.olarak bir üst tura çıkmayı başardı.
  • Dortmund son oyndığı Şampiyonlar Ligi karşılaşmasından kazanarak ayrıldı.
  • Dortmund Şampiyonlar Ligi A Grubu’nu lider olarak tamamladı.

Bu sene kendi liginde ciddi anlamda çıkış yakalayan Bundesliga temsilcisi, bu zorlu deplasmanda kolay lokma olmayacaktır. Takım oyunu konusunda en az ev sahibi kadar başarılı olan takım eğer deplasmandan olumlu bir sonuçla ayrılmayı başaracak olursa, kendi sahasında işlerinin çok daha kolay olacağını da bildiği için kendi oyununu oynama konusunda daha da istekli olabilir. Tottenham’da bu şansı vermek istemeyecektir. Bu nedenle tempo anlamında ortaya keyif veren bir mücadele çıkar.